شرایط و ضوابط دریافت مدرک فراغت از تحصیل

دانش آموخته گرامی ضمن آرزوی توفیق روزافزون برای شما خواهشمند است جهت دریافت مدرک پایان تحصیلات خود موارد ذیل را به دقت مطالعه فرمایید:

مدارک تحصیلی که به دانش آموختگان تعلق خواهد گرفت:
الف: گواهی نامه موقت پایان تحصیلات:
دانش آموختگانی که دارای تعهد خدمت آموزش رایگان در داخل کشور (دانش آموختگان دوره روزانه در مقطع فعلی و یا قبلی) و یا دانش آموختگانی که به صندوق رفاه دانشجویان بدهکار می باشند گواهی نامه موقت پایان تحصیلات تعلق می گیرد، لازم به ذکر است بر اساس ماده ۷۱ دستورالعمل جامع ایفای تعهدات آموزش رایگان این گواهی در کلیه نهادهای داخلی کشور معتبر بوده و دانش آموخته نیازی به ارائه هیچ گونه مدرکی اعم از گواهینامه یا دانشنامه جهت داخل کشور ندارد.
ب: دانشنامه و ریز نمرات:
جهت دانش آموختگانی که فاقد تعهد خدمت آموزش رایگان (در مقطع فعلی و یا قبلی) و همچنین فاقد بدهی به صندوق رفاه دانشجویان باشند دانشنامه پایان تحصیلات به انضمام ریز نمرات تایید شده صادر می‌گردد.
لازم به ذکر است دانش آموختگان دارای تعهد خدمت آموزش رایگان (دانش آموختگان دوره روزانه یا متعهدین دوره قبلی) پس از لغو تعهد خدمت آموزش رایگان می توانند نسبت به دریافت دانشنامه خود اقدام نمایند.
** لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق ثبت نام متقاضی در سامانه جامع امور دانشجویان( سامانه سجاد) به نشانی https://portal.saorg.ir صورت می گیرد.

مدارک لازم جهت صدور مدرک تحصیلی

الف – ۱- گواهی نامه موقت پایان تحصیلات:
 کپی برابر با اصل شده کارت ملی و شناسنامه
۱) گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع بالاتر در نیمسال جاری با ذکر شماره معافیت تحصیلی
۲) گواهی اشتغال به خدمت متهدین خدمت

 دو قطعه عکس (۴ ۳)پرسنلی جدید ( جهت خواهران با حجاب اسلامی و بدون آرایش )
 کپی برابر اصل شده مدارک تحصیلی قبلی (جهت دانشجویان مقطع کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری)
 ارائه یک قطعه تمبر دولتی (۱۰۰۰۰ ریالی ) ( قابل تهیه از بانک های دولتی)
 برگه درخواست مدرک تحصیلی ( جهت دریافت کلیک نمایید) شایان ذکر است در فرم درخواست مدرک تحصیلی شماره دانشجویی، رشته تحصیلی و آدرس محل سکونت باید به صورت دقیق و کامل و با ذکر کدپستی ذکر شده باشد.
الف- ۲- صدور مجدد گواهی موقت که مدت اعتبار آن پایان یافته است:
دانش آموختگانی که مدت اعتبار گواهی موقت آن ها پایان یافته است، لازم است علاوه بر مدارک مذکور، اصل گواهی موقت قبلی خود را که مهلت اعتبار پایان یافته است و همچنین نامه تسویه حساب با صندوق رفاه دانشجویی را ارایه نمایند. (در صورت تسویه با صندوق رفاه و عدم دریافت نامه مذکور با اداره رفاه سرکار خانم دکتر آرین تماس حاصل فرمایید)
ا لف-۳ – صدور گواهی موقت المثنی:
دانش آموختگانی که اصل گواهی نامه موقت آنان مفقود شده است ، می بایست علاوه بر اسال مدارک مورد نیاز جهت صدور گواهی موقت و ارایه نامه تسویه حساب با صندوق رفاه دانشجویی، نسبت به تکمیل فرم استشهاد محلی (جهت دریافت کلیک کنید) و فرم تعهد (جهت دریافت کلیک کنید) اقدام نموده و پس از واریز مبلغ ۲۰۰۰۰۰ ریال (بیست هزار تومان)
نکته : دانش آموختگانی، که در مقطع بالاتر تحصیل می نمایند، نمی توانند از بند فوق استفاده نمایند .
ب : مدارک لازم جهت صدور دانشنامه و ریز نمرات:
 فارغ التحصیلان دوره روزانه، متقاضی دریافت دانشنامه، بایستی قبل از ارسال مدارک مورد نیاز، جهت لغو تعهد خدمت آموزش رایگان، در سامانه جامع امور دانشجویان (سامانه سجاد) به نشانی https://portal.saorg.ir ثبت نام و کد رهگیری دریافت نموده و همراه مدارک ارسال نمایند.
 اصل گواهی نامه موقت پایان تحصیلات ( درصورتی که قبلا این مدرک از دانشگاه اخذ شده باشد)
 کپی برابر با اصل کارت ملی وشناسنامه
۱) گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع بالاتر در نیمسال جاری با ذکر شماره معافیت تحصیلی
۲) گواهی اشتغال به خدمت متهدین خدمت

 دو قطعه عکس ( ۴*۳) پرسنلی جدید (جهت خواهران با حجاب اسلامی و بدون آرایش)
 کپی برابر اصل گواهی موقت دوره های آموزشی مقاطع بالاتر (در صورت ادامه تحصیل در مقطع بالاتر)

 کپی برابراصل شده دانشنامه و فرم ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان مقاطع قبلی
نکته: دانش آموختگانی که دانشجوی انصرافی یا اخراجی دوره روزانه مقطع بالاتر می باشند ، لازم است قبل از قبل از اقدام جهت دریافت دانشنامه مقطع مورد نظر ، نامه لغو تعهد خدمت آموزش رایگان مقطع ناتمام بعدی خود را ارایه نمایید .
 در صورتی‌که دانش آموخته در طول تحصیل وام دانشجویی اخذ نموده باشد ،ارائه نامه تسویه حساب صندوق رفاه الزامی می‌باشد (در صورت تسویه با صندوق رفاه و عدم دریافت نامه مذکور با اداره رفاه سرکار خانم دکتر آرین تماس حاصل فرمایید)
 ارائه یک قطعه تمبر دولتی (۱۰۰۰۰ ریالی ) ( قابل تهیه از بانک های دولتی)
نکته۱: کلیه فارغ التحصیلان دوره روزانه، که متقاضی دریافت دانشنامه می باشند، بایستی قبل از ارسال مدارک مورد نیاز جهت لغو تعهد خدمت آموزش رایگان خود در سامانه جامع امور دانشجویان (سامانه سجاد) به نشانی https://portal.saorg.ir ثبت نام و کد رهگیری دریافت نموده و همراه مدارک ارسال نمایند. رسیدگی به درخواست ها از طریق دانشگاه و سازمان امور دانشجویان در سامانه مذکور صورت می پذیرد.
نکته ۲: افرادی که در چند مقطع دانش آموخته گردیده اند، لازم است به ترتیب از مقطع پایین تر نسبت به لغو تعهد خدمت آموزش رایگان خود اقدام نمایند و پایان تعهد خدمت مقطع بالاتر منوط به ارائه فرم نحوه انجام تعهد مقاطع قبلی می باشد.
ج- روش‌های ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان:
۱ – انجام تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق ارائه گواهی انجام کار معتبر :
ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق انجام تعهد خدمت با ارائه گواهی کار معتبر برابر با مدت تعهد خدمت آموزش رایگان انجام می شود که بر اساس نوع خدمت انجام شده می بایست یکی از مدارک ذیل را ارائه نمایند
• پرینت سوابق بیمه از اداره تامین اجتماعی (پرینت ارائه شده می بایست توسط اداره تامین اجتماعی مهر و امضاء شده باشد)
• در صورتی که دانش آموخته ،کارمند رسمی، پیمانی و یا قراردادی یکی از ادارات دولتی باشد ؛ ارائه آخرین حکم کارگزینی همراه با نامه اشتغال به کار با ذکر تاریخ دقیق شروع به کار و انتهای (روز ، ماه ، سال ) کار، از امور اداری محل خدمت دانش آموخته که مخاطب نامه دانشگاه باشد.
• در صورتی که دانش آموخته متعهد خدمت به آموزش و پرورش باشد ارائه فرم ۵۰۲ و نامه لغو تعهد خدمت از اداره آموزش و پرورش محل خدمت الزامی می‌باشد.
۲ – از طریق پرداخت هزینه تحصیلی معادل تعهد خدمت آموزش رایگان :
دانش آموختگان در صورتی که تمام یا قسمتی از تعهد خدمت خویش را بواسطه گواهی انجام کار معتبر ایفا ننمایند، می‌توانند تعهد خدمت خود را به طور کامل یا به تناسب عدم انجام خدمت ، بر اساس دستورالعمل پرداخت شهریه آموزش رایگان( اینجاکلیک کنید) به سازمان امور دانشجویان بازپرداخت نمایند.
۳ – لغو تعهد آموزش رایگان با استفاده از گواهی عدم کاریابی :
• تعهد خدمت دانش آموختگان با ارائه گواهی عدم کاریابی قابل قبول از اداره کل کار و امور اجتماعی استان امکان‌پذیر می باشد
• بر اساس بخشنامه های وزارت کار به زیر مجموعه های خود (ادارات کار اجتماعی استان ها) ثبت نام در کاریابی حتما با رویت اصل گواهینامه موقت پایان تحصیلات عکس دار
• دانش آموختگان از تاریخ دانش آموختگی تنها شش ماه فرصت دارند در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند
• فرصت مذکور جهت دانش آموختگانی که بلافاصله بعد از فراغت از تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر در دوره روزانه پذیرفته شوند، بعد از فراغت از تحصیل در مقطع روزانه بالاتر محاسبه می گردد.
• گذشت یک سال از تاریخ فراغت از تحصیل برای کلیه دانش آموختگان دارای گواهی عدم کاریابی از ادارت کل کار و امور اجتماعی مراکز استان ، الزامی می باشد.
• زمان احتساب یک سال برای دانش آموختگان از آخرین مقطع تحصیلی دوره روزانه قابل قبول می باشد.
• گواهی عدم کاریابی در صورتی که از تاریخ فراغت از تحصیل تا زمان اقدام به تسویه تعهد خدمت ، هیچ گونه تاییدیه تحصیلی مربوط به اشتغال در پرونده یا سابقه بیمه نداشته باشد قابل قبول می باشد.
۴ – لغو تعهد آموزش رایگان با استفاده از بازنشستگی:
لغو تعهد آموزش رایگان با ارائه حکم بازنشستگی و با تایید مراجع ذیصلاح به شرط حضور در کشور بلامانع می باشد

۵- لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق کارافتادگی:
لغو تعهد خدمت دانش آموختگان به علت از کارافتادگی و از دست دادن اهلیت و عدم توانایی انجام تعهد خدمت با ارائه نامه از کارافتادگی با ذکر صریح عبارت ” نامبرده قادر به کارکردن نمی باشد” از سوی شورای پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی استان محل تحصیل انجام می‌گردد.